מהו בלוג?

המדיה האינטרנטית היא אוקיינוס אינסופי של מידע, מחשבות, רגשות, מחשבות פרסומות ועוד.

רוב האנשים מאגדים את ים המלל הזה במקום שנקרא "בלוג" שהוא (לפי המילון) בעברית: יוֹמַן רֶשֶׁת או רְשׁוּמוֹן.  הוא חלק מאתר אינטרנט שבו נכתבות רשומות ("פוסטים") העוסקות בחוויות, חדשות ומאמרים, לעיונם של גולשי האינטרנט לשם קריאה ובדרך כלל אף לתגובה.

כאמור בשונה מן העבר האינטרנט מציע אפשרויות רבות יותר, לא רק לביטוי אלא גם לקשר עם הקוראים

יש כמה "סוגים" של בלוגים:

  1. פרסומי – מסחרי שבו חברה/גוף כלשהי מרחיב על המוצרים אותם הוא משווק. במטרה מובהקת למכור אותם לצרכנים
  2. בלוג אישי: שבו הכותב משתף בחוויות או סיפורים מחייו.
  3. ווידאו – בלוג : שבו הכותב הופך לדובר והוא מצולם. סוג זה אפקטיבי בעיקר עבור בעלי מקצוע – לצורך הדגמת עבודתם.3 כללים לכתיבת בלוג: (משתנה מסוג לסוג)
  4. הכתיבה חייבת "בגובה העינים" – למכנה משותף רחב ככל הניתן,
  5. הכתיבה תהיה לרוב על נושאים שרבים יכולים להתחבר אליהם כגון: התמודדות עם מחלה, רשמים מטיול, ועוד
  6. בלוג גם יכול להיות פלטפורמה מצוינת למתן טיפים: בבישול, באסטרטגיה ועוד.
  7. בלוג עיתונאי – הבלוג יכול לשמש זירה "פחות רשמית בה העיתונאי – המדווח בדרך כלל. יכול להשיל את מעטה הרשמיות ולדבר על מחשבותיו/השקפותיו וכיוצא בזה.
  8. בלוג יכול להביא אדם מסוים לזירה הציבורית. ובכלל זה – לקדם אג'נדה שאינה מדוברת מספיק לסדר היום

 

קצת היסטוריה:

המושג Weblog נהגה לראשונה ב-1997 ע"י בחור שפרסם הפניות לטורי דעה שלו באתרים אחרים.

מאז חלפו 20 שנים. ונדמה שרוב העולם – הסופרים העיתונאים ואפילו המרצים באוניברסיטה עברו לכתו בבלוגים.

זוהי פלטפורמה נגישה יותר, אטרקטיבית יותר עבור הגולש ומאפשרת קשר בלתי אמצעי עם הקוראים.

 

סטטיסטיקה

מנוע החיפוש לבלוגים, Technorati, פרסם בספטמבר 2008 את הדוח אודות מצב הבלוגוספירה לאותה שנה. על פי הדוח, האתר מצא  החל משנת 2002 133 מיליון בלוגים, כאשר מתוכם, 7.4 מיליון בלוגים עודכנו ב-120 יום האחרונים. הדוח כלל גם נתונים מסקר אקראי שהקיף 1290 איש מ-66 מדינות אשר הסכימו לספק מידע נוסף אודות הפעילות שלהם. מסקר זה עלה כי 66% מהבלוגרים הם גברים, וכי כ-50% מהבלוגרים בגילאים 18 עד 34.

ממחקר ממרץ 2008 שהקיף 17 אלף משתמשים מ-29 מדינות (ביניהן ארצות הברית וסין, אבל לא ישראל) בני 16 עד 54 שנים אשר משתמשים באינטרנט מדי יום, או לפחות פעם ביומיים, עולה כי קיימים בעולם 184 מיליון בלוגרים.

על פי דוח שהתפרסם בסין בינואר 2009 (China Internet Network Information Center, 2009), מספר בעלי הבלוגים במדינה בסוף 2008 הגיע ל-162 מיליון, שהוא 54.3% מסך התושבים בסין, בני 6 ומעלה, אשר השתמשו באינטרנט בחצי השנה האחרונה בעת ביצוע המחקר. על פי הדוח, חל גידול של יותר 114 אחוזים במספר בעלי הבלוגים שגם עדכנו אותם בחצי השנה האחרונה, ומספרם הגיע ל-105 מיליון בלוגים. כמו צוין כי 81.4% מהסטודנטים בקולג'ים ו-64 אחוז מתלמידי בתי הספר הם בעלי בלוגים.

לסיכום – נתונים אלו מראים שהשימוש בפלטפורמה זו הולך וגדל. ולא מן הנמנע שהיא תהיה עמוד תווך בכל הקשור לכתיבה לסוגיה בעתיד.

נעם ניישול

אודות המחבר